Spis treści
- Zalety kuchennych barków
- Stolarz podpowiada, gdzie umieścić barek
- Konstrukcja, wykończenie, blat
- Klienci z Białegostoku wybierają barki z Best Mebel
- Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi
Kuchnie otwarte i aneksy kuchenne wymagają dobrze zaplanowanego rozgraniczenia przestrzeni. Funkcję tę spełnia z powodzeniem barek kuchenny, który może stać się wielozadaniowym elementem zabudowy kuchennej. O tym, jak zaprojektować ten mody ostatnio mebel, by maksymalnie wykorzystać jego potencjał, opowiada stolarz z Best Mebel.
Zalety kuchennych barków
Te elementy zabudowy są najczęściej meblami na zamówienie, dzięki czemu idealnie dopasowują się z jednej strony do zabudowy kuchennej, a z drugiej – do wystroju salonu lub jadalni, z którymi łączy się kuchnia.
Nie są one jedynie estetycznymi odgrodzeniami, ale zapewniają także:
- dodatkową przestrzeń roboczą w postaci blatu barku,
- dodatkową przestrzeń do przechowywania w postaci półek, szuflad i szafek znajdujących się pod blatem,
- wydzielenie osobnych stref na dużej przestrzeni (powstającej z połączenia dwóch pomieszczeń) bez jej przytłoczenia czy wizualnego zmniejszenia.
Barek, szczególnie w niedużych mieszkaniach, zastępuje stół kuchenny, a w czasie spotkań towarzyskich staje się bufetem, na którym znajdą się trunki i przekąski dla gości.
Stolarz podpowiada, gdzie umieścić barek
Praktyka naszego zakładu stolarskiego pokazuje, że ze względu na rozkład kuchni i jej wielkość, można wyróżnić 3 typowe miejsca, w których lokujemy barki:
- przy meblach kuchennych – wtedy barek jest przedłużeniem kuchennego blatu, przy którym znajdą się hokery;
- przy wyspach – w takiej aranżacji tworzy się oddzielenie przestrzeni kuchennej i salonowej;
- centralnie jako samodzielny mebel – na to rozwiązanie Klienci decydują się, kiedy mają już gotową zabudową kuchenną, którą należy dodatkowo sfunkcjonalizować; taki barek może być meblem stojącym lub podwieszanym.
Czy któraś z tych lokalizacji jest praktyczniejsza? Nie, jej walory użytkowe zależą od zagospodarowania przestrzeni i projektu samego barku, dlatego warto zapytać stolarza o techniczne możliwości związane z wykonaniem barku. Zobaczmy teraz, na co zwrócić uwagę, wybierając materiał, z którego ma być wykonany barek.
Konstrukcja, wykończenie, blat
Najmniej Twoją uwagę zaprzątać będzie projekt barku zintegrowanego z zabudową kuchenną, ponieważ jako część mebli będzie on wykonany takich samych materiałów. Zdecydowanie więcej pola do popisu dasz stolarzowi, jeśli zaplanujesz wykonanie barku jako samodzielnego mebla. Wtedy należy wybrać poszczególne elementy składające się na jego konstrukcję i decydujące o jego estetyce. Po kolei:
- konstrukcja – może być wykonana z płyt kartonowo-gipsowych lub OSB, najlepiej wodoodpornych przytwierdzanych do szkieletu z metalowych profili – będzie on jednak wymagał wykończenia; świetnie sprawdzą się też płyty meblowe o różnych kolorach, strukturach, fakturach;
- wykończenie – barek z materiału innego niż płyta meblowa będzie potrzebował zewnętrznego pokrycia w postaci farby, płytek ceramicznych, dekoracyjnych czy szkła dekoracyjnego lub elementów drewnianych, na przykład w postaci boazerii;
- blat – tutaj wybór jest szeroki, ale trzeba wziąć pod uwagę to, z czego wykonana jest podstawa barku tak, by całość zachowała pewną jednolitość stylistyczną; nasi Klienci chętnie wybierają blaty z płyt imitujących drewno oraz laminowanych, a także blaty drewniane lub tak modne ostatnio wykonane ze starych desek; powodzeniem cieszą się też balaty z kamienia naturalnego i konglomeratu, zwolenników mają również te wykonane ze szkła.
Warto też pamiętać o tym, że barek jest częścią całościowej aranżacji kuchni i salonu. Dobrze więc określić, z jakim stylem masz do czynienia, by dopasować do tego właściwe materiały do wykonania barku. Dla przykładu podajmy ponadczasowe style oraz typowe dla nich elementy wykończeniowe:
- klasyczny – kamień dekoracyjny, mozaika, farba dopasowana do wnętrza,
- rustykalny – cegła klinkierowa, płytki dekoracyjne z gipsu lub betonu,
- industrialny – szkło klasyczne lub z grafiką, płytki betonowe
- skandynawski – drewno.
W ten sposób uzyskasz efektowny wizualnie, ale komponujący się z całością – pod względem kolorystyki, wzornictwa – mebel. Dodatkowo można wyróżnić go, stosując oświetlenie – nad barkiem, pod jego blatem lub przy podłodze.
Klienci z Białegostoku wybierają barki z Best Mebel
Nasi stolarze zawsze zwracają uwagę na aktualne trendy w aranżowaniu przestrzeni oraz na podstawowe zasady designu, dzięki czemu projekty powstające w zakładzie stolarskim Best Mebel są tak ciekawe i inspirujące. Z powodzeniem wykonujemy także autorskie projekty naszych Klientów, dostosowując je do realnych potrzeb. Ty również możesz mieć zatem barek idealny.
Warto przeczytać: Domowa spiżarnia okiem stolarza z Białegostoku
Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi
Jakie są zalety posiadania barku w kuchni?
Barek kuchenny zapewnia dodatkową przestrzeń roboczą i przechowywania, pomaga w wydzieleniu stref bez zmniejszania wizualnej przestrzeni pomieszczenia, a w małych mieszkaniach może zastępować stół kuchenny.
Gdzie najlepiej umieścić barek w kuchni?
Barek można umieścić przy meblach kuchennych, przy wyspach kuchennych lub centralnie jako samodzielny mebel, w zależności od układu i wielkości kuchni.
Na co zwrócić uwagę wybierając materiał na barek?
Należy zwrócić uwagę na jednolitość stylistyczną z resztą kuchni oraz salonu, wybierając materiały komponujące się z całościową aranżacją wnętrza.
Jakie style aranżacji pasują do barku kuchennego?
Barek kuchenny może być dopasowany do różnych stylów, takich jak klasyczny, rustykalny, industrialny, czy skandynawski, w zależności od użytych materiałów i wykończenia.
Jakie są trendy w projektowaniu barków kuchennych?
Trendy obejmują wykorzystanie różnorodnych materiałów, takich jak płyty meblowe, kamień naturalny, konglomerat, czy drewno, a także zastosowanie oświetlenia w celu podkreślenia barku.