Spis treści
- 3 typy oświetlenia kuchennego
- Trendy w oświetlaniu kuchni na wymiar
- Ciepłe czy zimne, a może neutralne?
- Imponujące projekty od białostockich stolarzy
- Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi
W nowoczesnych kuchniach rzadko spotyka się dziś jedynie główne oświetlenie sufitowe. Zdecydowanie częściej mamy do czynienia ze zoptymalizowanym rozmieszczeniem punktów oświetleniowych – szczególnie dobrze pod tym względem prezentują się kuchnie na wymiar z zakładu stolarskiego Best Mebel. Nasi stolarze zawsze zwracają uwagę na to, by zapewnić użytkownikom kuchni ilość światła dostateczną na tyle, by można w niej było w komfortowych warunkach przygotowywać posiłki i się nimi delektować. Na co więc zwrócić uwagę, projektując oświetlenie w tym pomieszczeniu? Tego dowiesz się z dalszej części artykułu.
3 typy oświetlenia kuchennego
Oświetlenie w kuchniach powinno być rozmieszczone zgodnie z układem sfer roboczych, co ułatwi nam korzystanie z kuchni o różnych porach dnia i w różnych celach.
W dobrze zaprojektowanej przestrzeni kuchennej znajdą się więc:
- oświetlenie centralne – nazywane też ogólnym lub górnym; na ogół jego umiejscowienie jest już ustalone, kiedy wkracza stolarz; zajmuje ono najczęściej środkowy punktu sufitu, jeśli jest to oświetlenie punktowe, lub jest rozmieszczone bocznie jako element podwieszanego sufitu; można więc powiedzieć, że z punktu widzenia stolarza ma ono niewielkie znaczenie;
- oświetlenie zadaniowe – rozlokowane jest w tzw. trójkącie roboczym, którego wierzchołkami są najważniejsze elementy użytkowe w kuchni: lodówka, płyta grzejna, zlewozmywak; miejscem roboczym jest też wyspa, która wymaga dodatkowego oświetlenia; wymaga go również barek oddzielający kuchnię do reszty pomieszczenia; to w tej strefie musimy umieścić źródła światła niezależne od głównego punktu, które poprawią komfort pracy;
- oświetlenie dekoracyjne – umieszczone jest poza strefą roboczą i ma na ogół mniejsze natężenie niż pozostałe źródła światła tam będące; jego zadaniem bowiem jest podkreślanie wystroju czy nietuzinkowych elementów mebli kuchennych, a nie ułatwianie funkcjonowania; z tego względu światła dekoracyjne znajdują się często zamiennie lub obok tych umieszczonych nad barkami kuchennymi, a także w okolicy przeszklonych i otwartych szafek.
Tak zróżnicowane oświetlenie ma na ogół moc wystarczającą do wykonywania podstawowych kuchennych czynności w różnych punktach pomieszczenia lub wyeksponowania jego atutów. Sprawdźmy teraz, co nasi stolarze podpowiadają w kwestii nowinek oświetleniowych.
Trendy w oświetlaniu kuchni na wymiar
Od pewnego czasu można zauważyć tendencję do wykorzystywania listew LED-owych w różnych miejscach zabudowy kuchennej. Świetnie nadają się one do podświetlenia:
- blatu kuchennego: od dołu – wtedy listwa montowana jest na blacie, przy ścinane lub od góry – stolarz umieści listwę na spodzie górnej szafki; takie rozwiązanie sprawdza się w kuchniach, w których nie ma zbyt wielu sprzętów na blacie;
- górnych szafek – tu listwa znajdzie się nad górnymi szafkami, a światło z niej będzie padało w dół; można w ten sposób świetnie wyeksponować tak modne ostatnio otwarte półki, ale równie dobrze tak rozmieszczone LED-y nad klasycznymi zamkniętymi szafkami staną się po prostu częścią oświetlenia dekoracyjnego;
- cokołów – tak, dziś nasi stolarze podświetlają także dolne szafki; rolą takiego oświetlenia jest jednak nie tyle eksponowanie samych szafek – choć trzeba przyznać, że robi to niesamowite wrażenie, ile zaznaczenie ciągu komunikacyjnego; bezwarunkowo jednak, by z tego skorzystać, trzeba mieć ładne podłogi.
Kolejnym ciekawym typem podświetlenia kuchennego są tzw. wieńce oświetleniowe, czyli oprawy podszafkowe, które wyglądają jak płaskie prostokąty umieszczone pod górnymi szafkami. Światło emitowane jest przez całą ich powierzchnię, co sprawia, że jest go wystarczająco dużo, aby można było swobodnie wykonywać w kuchni drobne prace wieczorami. Ich niewątpliwą zaletą jest to, że są i funkcjonalne, i bardzo atrakcyjne wizualnie.
Nasi stolarze coraz częściej sięgają też po listwy oświetleniowe do wnętrza szuflad i szafek z czujnikami ruchu. W ten sposób, za każdym razem, kiedy są one otwierane, zapala się światło, co sprawia, że w nawet w półmroku bez problemu znajdziesz to, czego szukasz.
Ciepłe czy zimne, a może neutralne
Warto też zwrócić uwagę na barwę światła, ponieważ tę jego cechę można wykorzystać pod względem estetycznym. Zimne, niebieskawe światło będzie się bowiem komponowało z inną kolorystyką mebli niż światło ciepłe, żółtawe. Z kolei to neutralne bez problemu dopasujesz do wszystkich aranżacji. Stolarze radzą, by wybraną barwę stosować we wszystkich typach oświetlenia, aby uzyskać spójny wizualnie efekt. Będzie to miało szczególne znaczenie w aneksach kuchenny i kuchniach otwartych, które połączone są z innymi pomieszczeniami – w takich wypadkach w obu wnętrzach dobrze jest trzymać się tego samego wyboru.
Imponujące projekty od białostockich stolarzy
Nasz zakład stolarski dysponuje nowoczesnym parkiem maszynowym, a nasi stolarze odznaczają się nieszablonową wyobraźnią, dlatego tworzymy meble, dzięki którym kuchnie Klientów zachwycają domowników i gości – są stylowe, funkcjonalne, co podkreśla dobrze rozmieszczone oświetlenie.
Warto przeczytać: Trendy kolorystyczne w kuchniach na wymiar (co wybierają białostoczanie)
Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi
Jakie są 3 typy oświetlenia kuchennego?
Oświetlenie w kuchni można podzielić na trzy główne typy: centralne (ogólne), zadaniowe (w miejscach pracy) oraz dekoracyjne (podkreślające wystrój).
Jakie są najnowsze trendy w oświetlaniu kuchni?
Trendy w oświetlaniu kuchni skupiają się na zastosowaniu listew LED-owych w różnych miejscach, w tym podświetleniu blatów kuchennych, górnych szafek oraz cokołów.
Jakie barwy światła wybrać do kuchni?
Wybór barwy światła zależy od preferencji estetycznych; dostępne są światła ciepłe, zimne oraz neutralne. Stolarze radzą stosować jednolitą barwę we wszystkich rodzajach oświetlenia.
Jak stolarze w Białymstoku podchodzą do projektowania oświetlenia?
Stolarze w Białymstoku kładą duży nacisk na optymalne rozmieszczenie punktów oświetleniowych, zwracając uwagę na potrzeby użytkowników oraz aktualne trendy.
Dlaczego warto zwrócić uwagę na oświetlenie podczas projektowania kuchni?
Odpowiednie oświetlenie jest kluczowe dla funkcjonalności kuchni, umożliwiając wygodne przygotowywanie posiłków oraz tworzenie odpowiedniej atmosfery.