Spis treści
- O meblach na wymiar do kuchni na poddaszu
- Pokoik dziecięcy ze skosami
- Łazienka pod skosami
- Skosy lubią drewno – okiem stolarza z Białegostoku
- Gdy pomieszczenia na poddaszu wymagają stolarskiego wsparcia
- Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi
Poddasza, ze względu na częstą obecność belek oraz elementów więźby dachowej to przestrzenie o wyjątkowym charakterze, ale i wyjątkowych wymaganiach aranżacyjnych. Meble na wymiar do tego typu wnętrz również muszą być zatem nietypowe.
O meblach na wymiar do kuchni na poddaszu
Aranżacja kuchni ze skośnymi ścianami zależy w dużej mierze od wysokości ścianki kolankowej, czyli tej między podłogą a skosem. Jeśli jest ona raczej niska – ma mniej niż 90 cm – trudno będzie ustawić pod skosami dolne szafki mebli na wymiar, ponieważ aktualnie za najbardziej praktyczne uznaje się te o wysokości 90 cm (wraz z blatem). Dobrym pomysłem jest wówczas stworzenie zabudowy składającej się ze schowków lub stolika tworzonego pod wymiar.
Kiedy ścianka kolankowa ma od 90 do 120 cm wysokości, możesz umieścić na niej pełnowymiarową dolną zabudowę. Powyżej owego przedziału montuje się również górne szafki. Te przylegające do skosu mają formę półek lub ich kształt dopasowywany jest do kąta ściany. Druga wymieniona opcja zakłada wykonywanie mebli na zamówienie w formie trójkątów, które prezentują się wyjątkowo ciekawie.
Pokoik dziecięcy ze skosami
Znakomicie doświetlona strefa poniżej okna zamontowanego w skośnej ścianie to idealne miejsce do nauki lub czytania książek. Kiedy zgłaszają się do nas Klienci z Białegostoku i okolic prosząc o wykonanie mebli na wymiar do pokoju dziecka na poddaszu, sugerujemy często ustawienie biurka albo stworzenie dłuższego blatu w tym właśnie miejscu. Opcjonalnie można wstawić tam kanapę, sofę albo dziecięce fotele, tworząc strefę relaksu.
Wśród pomysłów na serie mebli dziecięcych do pokoi ze skosami znajdziesz:
➢ drewniane łóżka na antresoli – pozwalają wykorzystać wyższe partie pomieszczenia;
➢ szafy na wymiar uwzględniające wysokość ścianek kolankowych oraz kąty skosów; mogą być całkowicie zabudowane, bądź stworzone z modułowych regałów, półek, szufladek,
➢ biurka, blaty, stoły, – w zależności od wymagań aranżacyjnych są składane, chowane w ścianie, czy też przytwierdzone na stałe do pionowych powierzchni.
Skosy dodają królestwom najmłodszych i tych starszych dzieci wyjątkowego uroku. Stosując sprytne rozwiązania pokoje maluchów mogą być nie tylko ładne, ale i bardzo praktyczne oraz wygodne.
Łazienka pod skosami
Skośne ściany wiążą się z mniejszą powierzchnią użytkową, a tym samym sprawiają, że trudniej o ergonomię. Aranżując łazienkę:
A) nie pokrywaj skosu płytkami ceramicznymi, unikniesz w ten sposób efektu przytłoczenia, wnętrze pozostanie lekkie i świeże; jeśli szukasz sposobu na ozdobienie ściany skośnej, postaw na barwy w jasnych tonacjach lub na zdobienia w formie delikatnych naklejek;
B) zrezygnuj z dużych, wysokich mebli łazienkowych na rzecz mniejszych, ale liczniejszych. zamiast klasycznego słupka wybierz wiszące półeczki lub szafki;
C) postaw na drewniany blat wokół umywalki; naturalność drewna również tutaj z powodzeniem spełnia swoje zadanie.
Dobrze zaprojektowane łazienki na poddaszach mieszkań czy domów w Białymstoku, których dotyczyły nasze realizacje, charakteryzują się ergonomią i wyjątkowym charakterem. Warto taką przestrzeń uzupełniać stylowymi rozwiązaniami meblarskimi.
Skosy lubią drewno – okiem stolarza z Białegostoku
Ze względu na widoczne na poddaszu drewniane elementy więźby dachowej, takie jak belki czy słupki, pomieszczenia są bardzo przytulne, kojarzą się z domowym ciepłem. Dobrze jest wzmacniać ich oryginalny charakter, aranżując z użyciem drewna korespondującego z częściami więźby. Ów efekt osiągniesz wybierając:
- drewniane meble na wymiar oraz elementy architektury małej, takie jak parapety, blaty kuchenne czy schody,
- panele i parkiety drewniane,
- boazerie – olejowane, w przeciwieństwie do tych lakierowanych, z lat 90. (zatem mniej lśniące, satynowe),
- forniry – plastyczne płyty MDF pokryte okleiną z płatów drewna, stosowane chętnie na ścianach telewizyjnych,
- sklejki – naturalne, ciepłe, w jasnych odcieniach świetnie pasujące do nowoczesnych wnętrz.
Drewno to zawsze dobry pomysł na poddaszu. Warto jedynie pamiętać o tym, by nie łączyć ze sobą więcej niż trzech jego rodzajów i utrzymać całe pomieszczenie w podobnym tonie kolorystyczny, z ewentualnymi pojedynczymi kontrastami.
Gdy pomieszczenia na poddaszu wymagają stolarskiego wsparcia
Drewniane meble na wymiar są wręcz stworzone do nieregularnych powierzchni, takich jak poddasza. Pięknie wpasowują się stylistykę panującą na wysokich piętrach, w jasnych pomieszczeniach z belkami czy słupkami.
Warto przeczytać: Meble kuchenne dla małych wnętrz
Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi
Jak efektywnie wykorzystać przestrzeń na poddaszu z drewnianymi elementami?
Drewniane elementy oraz meble na wymiar mogą znacząco podnieść funkcjonalność i estetykę poddaszy. Kluczowe jest dostosowanie mebli do skosów, wykorzystanie niskich ścian oraz zastosowanie rozwiązań umożliwiających optymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni.
Jakie są najlepsze praktyki przy aranżacji kuchni na poddaszu?
Najlepsze praktyki to wybór mebli na wymiar, dostosowanie wysokości szafek do wysokości ścianki kolankowej oraz wykorzystanie zabudowy skosów w celu optymalizacji przestrzeni.
Jak urządzić pokoik dziecięcy na poddaszu?
W pokoju dziecięcym na poddaszu warto skorzystać z naturalnego światła, wybierając miejsce pod oknem na biurko lub strefę relaksu. Wykorzystanie mebli na wymiar pozwala na dostosowanie przestrzeni do potrzeb dziecka oraz skosów.
Jakie są wyzwania przy projektowaniu łazienki na poddaszu?
Wyzwania to m.in. ograniczona przestrzeń użytkowa oraz konieczność dostosowania wyposażenia do skosów. Zaleca się unikanie ciężkich zabudów i wybór jasnych tonacji oraz drewnianych elementów.
Dlaczego warto zastosować drewno w aranżacji poddasza?
Drewno dodaje ciepła i przytulności pomieszczeniom na poddaszu, harmonizując z drewnianymi elementami konstrukcyjnymi. Warto zwrócić uwagę na jednolitość kolorystyczną i ograniczenie liczby rodzajów drewna.