Meble na wymiar mają to do siebie, że można je idealnie dopasować do architektury mieszkania czy domu, do własnych potrzeb i gustu. Jedną z ważniejszych kwestii, na które należy zwrócić uwagę przy tworzeniu projektu, jest wykończenie powierzchnie meblowej – w połysku czy w macie. Różnią się one oczywiście walorami wizualnymi i użytkowymi, a ponadto dają różne możliwości aranżacyjne. Oczywiście, nie odpowiemy za Ciebie na pytanie, które z tych mebli chcesz mieć w swoim domu, ale przygotowane przez nas informacje pomogą Ci dokonać właściwego wyboru.
Dla rozeznania – krótka ankieta o meblach na wymiar
Zacznijmy od wstępnego rozpoznania – co trzeba wziąć pod uwagę.
Pomyśl o pomieszczeniu, do którego meble wybierasz i odpowiedz na poniższe pytania:
- jak duże jest to pomieszczenie,
- jak dużo jest tam światła,
- w jakim stylu będzie urządzone i jaki styl panuje w całym mieszkaniu/domu,
- jakie meble Ci się podobają.
Te informacje pozwolą Ci zarysować ogólny charakter mebli. Teraz przedstawimy możliwości, które otwierają przed Tobą powyższe pytania. Zestawiamy je w tabelach – by ułatwić orientację w plusach i minusach poszczególnych rozwiązań.
Optyka przestrzeni
Inaczej projektujemy meble na wymiar do małych przestrzeni, a inaczej do przestronnych wnętrz – często to właśnie ich wykończenie zaakcentuje wielkość pomieszczenia. W zestawieniu wygląda to tak:
Meble na wysoki połysk
Sprawdzają się w małych kuchniach, ponieważ ich gładkie, lakierowane powierzchnie odbijają światło i dają wrażenie głębi, tworząc efekt podobny do lustra. W ten sposób zyskujesz optyczne powiększenie metrażu – pomieszczenie wygląda na przestronniejsze.
Meble w macie
Doskonale nadają się do większych pomieszczeń, ponieważ mimo że mogą sprawiać wrażenie nieco ciężkich, nie będą ich przytłaczały brakiem obicia światła od swojej powierzchni. Należy wtedy jednak pamiętać o tym, żeby efekt odbicia został przejęty przez inne elementy aranżacji – lustra czy zdobnicze detale. Na podkreślenie wykończenia wpływ ma też znajdujące się w pomieszczeniu oświetlenie, którego właściwościom przyglądamy się niżej.
Światło naturalne i sztuczne
Światło decyduje o ogólnym klimacie pomieszczenia. To, czy masz tam ścianę okien, czy nieduże skrzydło okienne, wpłynie na prezentację umeblowania i na to, jakiego rodzaju oświetlenie sztuczne będzie z nim najlepiej współgrało.
Meble na wysoki połysk
Walory mebli z połyskiem podkreśla ciepłe oświetlenie. Efekt odbicia, który zapewniają lakierowane powierzchnie, skutecznie rozświetli nawet te pomieszczenia, w których mamy mało światła naturalnego.
Meble w macie
Można powiedzieć, że meble matowe pochłaniają światło, dlatego świetnie prezentują się w pomieszczeniach z dużymi oknami. Do ich oświetlenia warto wykorzystać rozproszone punkty świetlne. Wybierając oświetlenie, trzeba zgrać stylistykę wnętrza i jego kolorystykę. Do wyboru masz trzy rodzaje barwy światła: ciepłą, zimną, naturalną. Ta ostatnia będzie uniwersalna, ale dwie poprzednie warto dopasować do stylistyki pomieszczenia, biorąc pod uwagę poniższe wskazówki.
Aranżacje w różnym stylu
Dzisiejszy design oferuje tak różne stylistyki aranżacyjne, że z łatwością dobierzesz coś do sowich upodobań estetycznych. Oczywiście eklektyczne podejście jest uniwersalne, ale warto zwrócić uwagę na to, że niektóre elementy nie będą ze sobą „grały” – na przykład trudno byłoby stworzyć udane połączenie błyszczących frontów meblowych ze stylem rustykalnym. Co więc pasuje do czego?
Meble na wysoki połysk
Błyszczące powierzchnie prezentują się dynamicznie – odbija się bowiem w nich każdy ruch we wnętrzu, tworząc cienie odblaski. Dają możliwości stworzenia energetycznej przestrzeni poprzez wykorzystanie intensywności nasycenia barwy oraz całej palety kolorów. Świetnie współgrają z minimalistycznymi wnętrzami w zimnych, a także monochromatycznych kompozycjach. Można powiedzieć, że prezentują głównie nowoczesne wzornictwo.
Meble w macie
Matowe powierzchnie z kolei sprawiają wrażenie wygaszonych, przez co dają efekt wyciszenia, uspokojenia. Tworzą zdecydowanie przytulne wnętrza, ciepłe i klimatyczne, wpisujące się w naturalistyczne i ekologiczne trendy designerskie za sprawą materiału, z którego są wykonane – to najczęściej drewno lub fornir albo imitujący je laminat. Wykończenie matowe uchodzi za uniwersalne – łatwo połączyć je ze stylizacją klasyczną, jak też nowoczesną. Oczywiście zakłady stolarskie z wielką wprawą wykonują eksperymentalne połączenia – awangardowe projekty, ale warto pamiętać o tym, że w designie pewne prawidła są niezmienne. Na przykład łatwo wyobrazić sobie, że meble na zamówienie w klasycznym skandynawskim stylu będą się lepiej prezentowały w wersji matowej niż błyszczącej.
Wszystko ma plusy i minusy
Na koniec nasi stolarze z Best Mebel przygotowali zestawienie zalet i wad poszczególnych wykończeń meblowych istotnych – jak pokazuje praktyka – z użytkowego punktu widzenia.
Meble na wysoki połysk
Niewątpliwe wszelkie zabrudzenia są najbardziej widoczne na jednolitych, połyskliwych powierzchniach. Każde niemal dotknięcie zostawia na nich ślady palców, które trzeba wycierać w taki sposób, by nie pozostawić smug. To sprawia, że zamówienie mebli na wysoki połysk, kiedy masz małe dzieci lub zwierzęta, może nie być najlepszym pomysłem.
Meble w macie
Na meblach matowych, które mają najczęściej delikatną fakturę, kurz i zabrudzenia nie są tak bardzo widoczne. A jeśli się pojawią, dość łatwo będzie nie usunąć, nie pozostawiając nieestetycznych smug. Nie będą więc im straszne dziecięce rączki czy łapy domowych pupili. Oczywiście, niezależnie od wybranego rodzaju wykończenia, o wszystkie meble trzeba po prostu dbać, stosując właściwie dobrane środki do pielęgnacji. To też istotne, że po inne produkty sięgniesz, by czyścić meble lakierowane, a po inne w przypadku mebli drewnianych.
A może pół na pół?
Praktyka naszego zakładu stolarskiego pokazuje, że można znaleźć pewien kompromis, projektując meble na wymiar. Wtedy łączymy względy wizualne mebli błyszczących i użyteczne walory mebli w macie. Da się wtedy stworzyć nieszablonowe połączenie dolnych szafek matowych z błyszczącymi górnymi lub wykorzystać zróżnicowanie głębokości, wykonując matowe szafki dolne i przysufitowe oraz błyszczące szafki środkowe. Ciekawie prezentuje się wtedy połączenie jednolitej powierzchni frontów lakierowanych z matowymi fakturami drewnopodobnymi.
Nasi klienci z Białegostoku mogą wybierać według własnych upodobań
Wiadomo, że wszyscy różnimy się upodobaniami – różne rzeczy nam się podobają i różnymi chcemy się otaczać. Dlatego zawsze indywidualnie podchodzimy do wykonania mebli na wymiar – podpowiadamy, wyjaśniamy, prezentujemy. Wiemy, że Klienci są świadomi, czego chcą – i wiemy, że znajdą to u nas.