Spis treści
- Drzwi przesuwne, zasłona czy przeszklenia?
- Co do wnętrza garderoby?
- Według stolarza na przykładzie realizacji z Białegostoku
- Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi
- Jakie są najlepsze opcje drzwi do małej garderoby?
- Jak maksymalnie wykorzystać przestrzeń w małej garderobie?
- Jakie elementy powinny znaleźć się w dobrze zorganizowanej garderobie?
- Dlaczego warto mieć garderobę na wymiar?
- Jakie korzyści niesie ze sobą posiadanie jednego centralnego miejsca na przechowywanie w domu?
Szytą na miarę garderobę docenią właściciele każdego domu lub mieszkania. Dobrze zorganizowana przestrzeń do przechowywania znacznie ułatwia funkcjonowanie w codziennym życiu. Centrum zarządzania ubraniami i butami oraz przechowywania sprzętów sportowych, a także tych, których używanych sporadycznie, czyli w skrócie to marzenie również wielu naszych Klientów, które pomagamy zrealizować. Jeśli i Ty szukasz kreatywnych pomysłów zobacz, jak zorganizować garderobianą przestrzeń.
Drzwi przesuwne, zasłona czy przeszklenia?
Nasi Klienci z Białegostoku i sąsiednich miejscowości najczęściej decydują się na tę pierwszą opcję. Drzwi rozsuwane prowadzące do osobnego pomieszczenia to najbardziej klasyczne, ale i praktyczne rozwiązanie. Nie wymagają dodatkowego miejsca, jak drzwi skrzydłowe, a możliwość dowolnej aranżacji frontów sprawia, że znakomicie odnajdują się we wnętrzach w każdym stylu.
Zasłona to propozycja niskobudżetowa, ale jednocześnie bardzo ciekawa. Niezwykle szeroki wybór tekstyliów pozwala dobrać materiał podkreślający przytulny charakter pokoju i dodać mu oryginalności.
Drzwi przeszklone albo półotwarte przejścia sprawdzają się wówczas, gdy w garderobie zawsze panuje idealny porządek, widać wtedy bowiem jej wyposażenie.
Co do wnętrza garderoby?
Nawet niewielką garderobę można zorganizować tak, by zmieściły się w niej ubrania, buty, torebki, sprzęty sezonowe, dodatkowe pościele, koce, i tak dalej. Najlepiej wykorzystać meble na wymiar – dopasują się do każdej przestrzeni. Poniżej zamieszczamy kilka wskazówek:
- nie zamykaj szafek; mając osobną garderobę możesz pozwolić sobie na rezygnację z drzwi przesuwnych w szafach; widok na wszystkie rzeczy pozwoli łatwiej znaleźć to, czego potrzebujesz, a ponadto oszczędzasz miejsce, które trzeba byłoby przeznaczyć na przykład na otwieranie tradycyjnych drzwi na zawiasach;
- zrezygnuj z puf, toaletki, sofy czy fotela – to użyteczne rozwiązania, jednak sprawdzają się na większych powierzchniach; na małym metrażu zagracają przestrzeń;
- wykorzystaj miejsce pod skosami; garderoby często umiejscowione są obok sypialni, a te z kolei na poddaszu; warto zagospodarować wtedy obszar pod skosami; w przypadku, gdy wysokość ścianki kolankowej wynosi więcej niż metr, można przytwierdzić do ściany drążki na wieszaki; jednak gdy ta wysokość jest mniejsza pomieści niskie regały, czy szafki z szufladami;
- dostosuj wnętrze do własnych potrzeb; w zależności od przedmiotów, które będą przechowywane w garderobie, zdecyduj się na większe lub mniejsze szuflady, albo na długie drążki, na których powiesisz większą część ubrań; postaw na sprawdzone rozwiązania, takie jak:
wieszaki na krawaty,
półki na różnego rodzaju buty: szpilki, kozaki, baleriny,
wysuwane kosze na bieliznę,
ruchome drążki z przytwierdzonymi na stałe wieszakami,
organizery na biżuterię.
Stwórz garderobę, w której każdy przedmiot ma swoje miejsce. Dzięki dobrej organizacji przestrzeni osiągniesz efekt w postaci funkcjonalnego i – mimo niewielkiego metrażu – pojemnego zamiennika wielu innych mebli.
Według stolarza na przykładzie realizacji z Białegostoku
Posiadając jedno miejsce, w którym mieszczą się wszystkie ubrania, bibeloty i rzeczy rzadko używane, można zrezygnować z tradycyjnych szaf w pozostałych pokojach. Skupiając strefę przechowywania w garderobie, zyskujemy dodatkową przestrzeń w salonie, przedpokoju, sypialni czy pokoju dziecięcym – mówi nasz stolarz z zakładu stolarskiego BEST MEBEL w Białymstoku.
Garderobę można wydzielić nawet w niewielkich mieszkaniach. Czasem wystarczy jedynie powiesić kotarę lub stworzyć system przesuwny, innym razem konieczna będzie zmiana układu pomieszczeń, co wiązać się może z remontem generalnym. Zawsze trzeba jednak pamiętać o dobrym oświetleniu oraz wentylacji, zwłaszcza w garderobach bez okien. Optymalna temperatura i cyrkulacja powietrza to pewność, że wszystko, co przechowujesz w garderobie, będzie miało odpowiednie warunki.
Warto przeczytać: Meble do sypialni – najnowsze trendy
Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi
Jakie są najlepsze opcje drzwi do małej garderoby?
Wybór odpowiednich drzwi zależy od preferencji i możliwości przestrzennych. Popularne są drzwi przesuwne, które nie zajmują dodatkowego miejsca, zasłony oferujące niskobudżetowe rozwiązanie oraz drzwi przeszklone dla tych, którzy preferują eksponowanie zawartości garderoby.
Jak maksymalnie wykorzystać przestrzeń w małej garderobie?
Najlepiej wykorzystać meble na wymiar, które dopasują się do każdej przestrzeni. Warto rezygnować z zbędnych elementów, takich jak pufy czy sofy, oraz wykorzystać miejsce pod skosami, jeśli garderoba znajduje się na poddaszu.
Jakie elementy powinny znaleźć się w dobrze zorganizowanej garderobie?
W garderobie nie powinno zabraknąć wieszaków na krawaty, półek na różnego rodzaju buty, wysuwanych koszy na bieliznę, ruchomych drążków z wieszakami oraz organizera na biżuterię.
Dlaczego warto mieć garderobę na wymiar?
Garderoba na wymiar pozwala na optymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni, nawet jeśli jest ona ograniczona. Pozwala na dokładne dostosowanie wnętrza do indywidualnych potrzeb i przechowywanych przedmiotów.
Jakie korzyści niesie ze sobą posiadanie jednego centralnego miejsca na przechowywanie w domu?
Posiadanie jednego miejsca na przechowywanie wszystkich ubrań i przedmiotów pozwala na lepsze zorganizowanie przestrzeni w domu, zwalniając miejsce w innych pokojach i ułatwiając utrzymanie porządku.