Zakłady stolarskie często wykonują meble na zamówienie. Nie jest to jednak ich jedyne zajęcia. Właściwie dobry stolarz może zaproponować zagospodarowanie całego domu lub mieszkania, łącznie ze wstawieniem okien, wykonaniem drzwi, mebli i podłogi. Wystarczy w tym miejscu wyobrazić sobie typowy dom góralski, który zwykle wykonany jest w całości z drewna. Chociaż nasza firma Best Mebel Białystok ma za sobą wiele różnych realizacji, możemy wskazać, co doświadczony stolarz może zrobić dla domu.
Czym przede wszystkim zajmuje się stolarz
Stolarz zarówno produkuje różne elementy dla domu z drewna, jak i je naprawia. To istotny element jego pracy: od drobnych napraw złamanej nogi w taborecie do wymiany zniszczonej podłogi czy boazerii. Modne w ostatnich latach meble rustykalne też wychodzą spod jego ręki, jeśli ma artystyczne zacięcie.
Generalnie uznaje się, że stolarz:
- wykonuje i konserwuje różnego rodzaju elementy używane w budownictwie wykończeniowym – są to: schody, drzwi, okna, parkiety, boazeria, szafy wnękowe,
- wykonuje, konserwuje, a także upiększa meble zwykłe, a w drugim wypadku ozdobne,
- tworzy oraz naprawia drewniane przedmioty codziennego użytku – należą do nich np.: obramowania obrazów, instrumenty muzyczne, pudełka, skrzynie i wiele innych (wynikają stąd niektóre specjalizacje stolarskie),
- oraz zajmuje się renowacją mebli zabytkowych.
Oczywiście stolarstwo jest obszerniejszą dziedziną i właściwie na przestrzeni czasu dostosowywało się do potrzeb człowieka, tak powstało wiele więcej pobocznych specjalizacji. Powyższe jednak są najbardziej typowe.
Elementy pracy stolarza – wyjaśnia Best Mebel Białystok
Zdobywanie stolarskiego doświadczenia wymaga nauczenia się pewnych czynności, spośród których wiele wymaga dużej precyzji. Jako doświadczeni stolarze z Best Mebel w Białymstoku wiemy, że nauka ta czasem wymaga wielu lat zanim dojdzie się do wprawy.
Stolarz operuje najczęściej:
- szlifierką – wygładzając drewniane powierzchnie,
- heblarką – a dokładnie strugiem, dzięki któremu przygotowuje drewno do dalszej obróbki,
- frezarką – również szlifująca powierzchnie drewniane, lecz nie tylko płaskie, a ponadto nadająca im wybrany kształt,
- i różnymi drobnymi narzędziami.
Dzięki posiadanym w zakładzie stolarskim urządzeniom i narzędziom stolarz:
- obrabia drewno,
- wycina z niego dowolne elementy – czasem łącząc je, co prowadzi już do produkcji określonych przedmiotów użytkowych,
- łączy drewniane elementy z pomocą: śrub, klejów, gwoździ, zszywek, a także innych materiałów: metalu, szkła, gumy,
- okleja meble lub ściera powierzchnię starych i ją odnawia,
- lakieruje drewno, bejcuje je lub maluje, w zależności od potrzeb,
- montuje meble oraz mocuje je w odpowiednich miejscach w mieszkaniu,
- a także produkuje meble pod wymiar, w które w sklepie nie można się zaopatrzyć.
Właściwie stolarz może całkowicie urządzić wnętrze mieszkania z drewna, co ostatnio jest preferowane ze względu na ekologiczny charakter takiej aranżacji. Niebagatelne jest również „ciepło” jakiego dostarcza drewno, jego dostojeństwo oraz trwałość.
Stolarz z innej strony
Na współpracy z zaufanym stolarzem korzystają również zwierzęta domowe. Świadomość, że będą one każdego dnia mieć styczność z meblami sprawia, że właściciele takich domów i mieszkań coraz chętniej wybierają meble drewniane, niepowleczone lakierami. W takich wnętrzach czują się komfortowo i domownicy, i ich czworonożni pupile.