Szafy na wymiar święcą triumfy w domach i mieszkaniach jako niezbędne elementy wyposażenia. Pozwalają na przechowywanie odzieży w jednym miejscu i często zastępują garderoby. Nasi stolarze z Best Mebel projektują je tak, by były maksymalnie funkcjonalne – zasady organizacji szafy poznasz, czytając dalszą część artykułu.
1. Wybór miejsca
Zwykle szafy na wymiar powstają we wnękach, ale w wielu mieszkaniach takich wnęk po prostu nie ma. W praktyce oznacza to, że możemy taką szafę wykonać w każdym wybranym miejscu – w przedpokoju, sypialni, salonie; świetnie sprawdzą się też różnego typu trudno dostępne miejsca, jak skosy czy ściany kolankowe. Wszystko zależy od tego, co chcesz w takiej szafie przechowywać. Tu skupimy się na wersji à la garderoba. Bezsprzeczną zaletą takiego mebla na wymiar będzie to, że zastąpi on komody i szafki, które zagraciłyby przestrzeń, nie dając w zasadzie zbyt dużej powierzchni do przechowywania. Tymczasem przemyślana szafa będzie dyskretnym uzupełnieniem wnętrza.
2. Przestrzeń szafy na wymiar pełniącej funkcję garderoby
Powiedzieliśmy już, że szafę na wymiar można wkomponować w zasadzie w każde miejsce w domu. Jeśli jednak chcesz, by służyła ona jako odpowiednik garderoby, należy zwrócić uwagę na kilka kwestii:
- minimalna przestrzeń – 3 m2,
- kształt – optymalny byłby prostokąt, ewentualnie kwadrat, w zależności od warunków architektonicznych może też zdarzyć się zabudowa trójkątna,
- zabudowa wewnętrzna – zależy od kształtu szafy, najczęściej wykonujemy je wokół ścian szafy, czyli „U-kształtnie” lub „L-kształtnie” – na łączących się ściankach,
- jeśli szafa garderobiana jest we wnęce, będziesz potrzebować około 1,5 m2, by móc się w niej swobodnie przebierać.
Planując postawić szafę w dowolnym miejscu, trzeba pamiętać o tym, że powinna ona mieć minimum 50 cm głębokości, by bez problemu zmieścić w nie wieszaki przy drzwiach otwieranych, a przy drzwiach przesuwnych – minimum 60 cm, aby zamocować profile.
3. Rozmieszczenie w liczbach
Szafy na wymiar mają to do siebie, że można dowolnie projektować ich wnętrze, ale pewne zasady rozmieszczenia poszczególnych elementów są niezmienne, co zapewnia im funkcjonalność. Doświadczony stolarz powie Ci, że:
- drążki na ubrania muszą być rozmieszczone na wysokościach odpowiadających rodzajowi ubrań, które się na nich znajdą: 180-200 cm – tyle potrzebujesz na płaszcze czy sukienki; 110 cm – na bluzki, marynarki, koszule; 95 cm – na spodnie i spódnice; jeśli nie wiesz, co gdzie będzie wisieć, warto zastosować standardowe rozmieszczenie drążków: 180 i 100 cm;
- drążki nie mogą być dłuższe niż 120 cm, ponieważ mogłyby się uginać pod ciężarem ubrań;
- potrzebujesz półek o różnych wysokościach, ale optymalne wydają się te mające 35 cm, dzięki czemu nie trzeba układać wielu ubrań jedne na drugich;
- szerokość półek to na ogół 55-60 cm, dłuższe mogłyby być nieporęczne;
- szuflady mają na ogół szerokość półek, a ich głębokość zależy od tego, co będziesz w nich przechowywać – na drobne rzeczy wystarczy 12-20 cm, a na pozostałe około 35 cm.
Tak rozmieszczone strefy przechowywania i wieszania sprawią, że po pierwsze szybko znajdziesz to, co jest potrzebne, a po drugie – rzeczy nie będą pomięte na skutek nieodpowiedniego przechowywania.
4. Oświetlenie robocze i dekoracyjne
Jeśli szafa znajduje się w przedpokoju, w którym na ogół nie ma okna, warto pomyśleć o jej zewnętrznym oświetleniu, szczególnie, jeśli ma lustro – to daje dodatkowo złudzenie powiększenia przestrzeni.
Wnętrze szafy również wymaga oświetlenia, ale takiego, które pozwoli dokładnie widzieć zawartość – sprawdzą się tu listwy LED nad drążkami. Ich zadaniem będzie oświetlenie całości. Natomiast nad półkami warto zainstalować punkty świetlne reagujące na ruch – wtedy po zbliżeniu ręki do półki, zostanie ona oświetlona. Podobnie z szufladami – w ich wnętrzu sprawdzą się listy włączające się po otwarciu szuflady.
Białostoczanie cenią wygodę
Wszyscy lubimy komfortowe rozwiązania, dlatego szafy na wymiar, które wykonujemy dla naszych Klientów są przemyślanymi konstrukcjami, uwzględniającymi ich preferencje użytkowe i estetyczne. Nie bez znaczenia są trendy designerskie, ale o nich piszmy w innym miejscu.